Za zbojníkom Surovcom

Moja kamarátka Renka v poslednej dobe plánuje naše výlety. Neviem kde, ale hľadá miesta, ktoré nie sú až tak známe a kde sa určite vyhneme davom turistov.

„Ideme na Zbojskú“, zavolala mi. Fajn, pomyslela som si a predstavila si dobré jedlo v kolibe. „No pred obedom prejdeme chodníkom zbojníka Surovca a pôjdeme do Čertovej rokliny. Túra tak na 3 hodiny.“ pokračovala.

Ráno sme sa vybrali cez Čertovicu a Brezno. Na Zbojskej ešte nebol veľký ruch a na lúkach parkovalo iba málo áut. Hurá, nebudú to preplnené Rysy a pár rodín s malými deťmi smerovalo iba k rozhľadni na kopci.

Rozhľadňa Zbojská

Rozhľadňa viditeľná z každej strany ponúka výhľad do okolia. Okrem toho ešte aj prehliadku rôznych vypreparovaných zvierat. Dozvedáme sa aj o zbojníkovi Surovcovi, ktorý v týchto končinách chodil, skrýval sa i zbíjal.

Zbojník Surovec

Od rozhľadne sa vydáme po modrej značke náučným chodníkom zbojníka Surovca. Ten nás privítal na začiatku lesa. Kráčame lesným chodníkom, neskôr po brehu malého potôčika. Nič nenasvedčuje tomu, že v okolí bude nejaká roklina.

Míňame železničný viadukt a prechádzame popod hlavnú cestu. Začíname si Renku doberať, či to je tá roklina a či ideme dobre.

Vtedy sa pred nami objaví tabuľa.

Čertova jaskyňa – vpravo, Čertova roklina – vľavo

Tak sme dobre, driapeme sa hore kopcom ku vchodu jaskyne, nakúkame dnu. Iba netopier si sem tam preletí okolo vchodu, akoby nám hovoril. Nerušte ma.

Pokračujeme chodníkom k rokline. To už kráčame riečišťom potoka, raz po jednej, raz po druhej strane. Skáčeme po kameňoch a kmeňoch stromov, aby ostali naše topánky suché. Tak toto je úžasné, to sme nečakali. Pred nami sa ukázal úzky kaňon, ktorý vymyl maličky potôčik.

Čertova roklina spodná časť

Prichádzame k prvým rebríkom. Sú dosť naturálne a musíme dávať naozaj pozor, aby sme sa nenamočili vo vode. Ešte jednej a ďalší. Aj náš fotograf musí dávať pozor, aby sa mu nerozbil fotoaparát.

V hornej časti boli urobené zberné nádrže na zachytávanie vody.

Vzduch sa oteplil a my sme sa dostali na lúky plné kvetov s vôňou materinej dúšky.

Obed v Kolibe Zbojská sme si zaslúžili. Odmenou nám boli vynikajúce čerstvé domáce buchty, ktoré pečú vedľa. Mňam.

Príjemný prázdninový výlet.

Aj vy cestujete? Aké sú vaše obľúbené miesta?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.