Tematín, hrad s legendou.

Mala som pocit, že sa k nám na Liptov sťahuje polovica Slovenska. Tak aby som im uvoľnila miesto a všetci návštevníci sa mohli nadýchať nášho čerstvého vzduchu, vyrážame po Slovensku my.

I keď mi je naozaj ľúto, že práve v čase, keď aj ku nám do hôr zavítalo nefalšované leto s letnými horúčavami.

Naše putovanie za teplom začíname na Považí. Vonku je 33 stupňov a my sa odrazu potrebujeme schladiť.


Za Novým Mestom schádzame z diaľnice, míňame dedinu Stará Lehota, ktorú mnohí z vás poznajú zo seriálu Horná Dolná. Ja seriál nepozerám, takže som o tom ani netušila. Iba som sa udivila, prečo tam je dopravná značka s kamerou a smerovou šípkou.

Bezovec – lyžiarske svahy

Zabočili sme k rekreačnému stredisku Bezovec. Našim cieľom je zrúcanina hradu Tematín.

K hradu vedú tri cesty. Jedna z dediny Lúky, druhá z Hrádku a tretia s najkrajšími výhľadmi do krajiny práve z Bezovca.

Zaparkujeme pri lyžiarskom stredisku, prechádzame okolo chát a modrou značkou sa vydávame po chodníku k hradu. Prechádzame krásne lúky plné kvetov, obrovské divé jablone, míňame stromy zvláštnych tvarov. Príjemná prechádzka s jemným klesaním a stúpaním. Nádherné pohľady do krajiny. A hlavne i napriek tomu, že je nedeľa, nestretli sme po ceste veľa turistov.


Keď máme za sebou hodný kus cesty, tak sa nám v diaľke mihne silueta hradu, ako lákadlo a motivácia.

Tu sa zbiehajú všetky tri cesty a vstupnou bránou vstupujeme do hradného nádvoria. Na hrade počas týždna panuje čulý pracovný ruch. Opravujú a konzervujú sa priestory hradu, spevňuje sa murivo, aby tu bolo bezpečno a zrúcanina sa zachovala v takomto stave aj naďalej.

Mali sme šťastie, počas víkendov tu pracujú dobrovoľníci a mohli sme si vychutnať prehliadku so sprievodkyňou v dobovom oblečení.

Bolo to milé a zaujímavé dozvedieť sa čo to o hrade a jeho pánoch, ale hlavne o priebehu opráv. Čo je pôvodné, čo opravili a s čím sa ešte popasujú.Časť hradu

Ako každý hrad má aj tento svoju povesť. Je o Jankovi Sekerkovi.

Jeden z posledných pánov hradu Mikuláš Berčéni sa po prehratej bitke pri Trenčíne v roku 1708 ukryl na svoj hrad Tematín. Cisárske vojská ho na hrade obkľúčili a po vyjednávaní dostal 3 dni na vydanie hradu a vzdanie sa. Na hrade mal svojho verného kastelána Janka Sekerku. Predtým ako Mikuláš tajnými chodbami z hradu ušiel, poveril Janka , aby hrad strážil ako oko v hlave, kým sa pán nevráti na hrad. Mikuláš sa však už na hrad nikdy nevrátil. Janko Sekerka so svojim psom Iskrou, lampášom a štrngajúcimi kľúčmi dodnes v noci chodí okolo hradu a prenasleduje každého, kto by chcel tomuto hradu akokoľvek ublížiť. Ľudia dnes často hovoria, že počuli v hrade štekot psa, videli pohybujúci sa lúč sviečky, alebo videli postavu starého muža, ako ich sleduje z veže.
Počas dňa jeho prítomnosť pripomína drevená socha pri vstupe do jedného z nádvorí.
Sprievodkyňa s Jankom Sekerkom

Dobré vedieť: Vstupné na hrad je 1.- Eur (slúži na obnovu hradu).

Je tu malý bufet, kde sa môžete občerstviť. (Asi iba počas víkendov).

Cesta z Bezovca je najkratšia a trvá podľa smerovej tabule 1 hodinu. Všetci, čo tam boli tvrdili, že im to trvalo oveľa viac. Nám to trvalo cca 1,20 hod. Lebo sme sa kochali a fotili.  Ak idete s deťmi, cesta vám bude trvať určite viac.

Viac o hrade Tematín a jeho histórii sa dočítate tu: Hrad Tematín

Strážca brány

Ak vyrazíte do okolia Piešťan, určite sa zastavte.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.