Výšina, z ktorej budete mať Liptov ako na dlani, leží len tri kilometre od Liptovského Mikuláša. Z Ploštína, alebo z Iľanova sa jej vrchol dostanete za necelú hodinu, rátajte však s tým, že pri výlete vás budú na hrebeni zastavovať časté panorámy.
Kopec opradený legendami, magické miesto, kde kedysi dávno stával drevený hrad je dnes nielen významným archeologickým náleziskom, ale kvôli pestrej prírode, skalám a malým jaskyniam, aj miestom častých výletov.
Na Rohačke pravidelne končíme starý alebo vítame Nový rok.
Nebolo to inak ani tento rok. S obľubou berieme na vrchol priateľov a známych. Manžel sa mení na turistického sprievodcu a ukazuje kde sa ako deti hrávali, kde mali skrýše, kde mali strieľne Nemci v 2.svetovej vojne, kadiaľ viedla bikrosová dráha, alebo kde sa robil archeologický výskum.
Tento rok musíme chodník v snehu prešľapovať sami. Pred nami išli iba srnky a tak hľadáme ten najschodnejší terén na hrebeň kopca. Po hrebeni už ľahko prídeme až pod skalné bralo.
Čím vyššie vystupujeme, tým krajšie pohľady do krajiny sa nám naskytnú. Na jednej strane Iľanovo, majestátnu Poludnicu, Kriváň a Vysoké Tatry a na druhej pohľad na Ploštín, Demänovú, Liptovský Mikuláš, Liptovskú Maru až po Ružomberok.
Výšľap úplne na vrchol, na skalné bralo, stojí za to. Otvorí sa nám pohľad na Liptov ako z lietadla. Tak krásne sa pozerá na svet z výšky.
Vraví sa, že je to jedno z energetických miest Liptova.
Môj muž tu chodí resetovať a načerpať novú energiu. Ja zas, dívať sa a spaľovať tuky. A všetkým ponúka Rohačka krásne výhľady do krajiny v každom ročnom období.
Tak príďte a pokochajte sa prekrásnymi výhľadmi na Liptov.
Rohačka – výška 822 n.m.
Podľa archeologických výskumov tu bolo drevené hradisko. Našli sa tu keramické črepy, mince, časti náradia. Vraj tu bol drevený hrad, do ktorého viedol drevený most. Usadlosti boli po stranách kopca na Stráňach.
Ako každý správny kopec, má aj tento svoju povesť.
Povesť hovorí:
Medzi Iľanovom a Ploštínom je kopec nazývaný Rohačka. Podľa povesti na kopci stál kedysi mohutný hrad, v ktorom žil dobrosrdečný pán s menom Polotín a jeho žena Ilona, ktorá bola síce krásna, ale za to krutá a neverná. Jedného dňa odišiel Polotín do vojny a nechal Ilonu na hrade samú. Tá dlho neváhala a nasťahovala si na panstvo svojho milenca, rytiera, ktorý mal zaujať pánove miesto.
Vojna však jedného dňa skončila a pán sa chcel vrátiť domov, no na hrad sa nedostal. Od poddaných sa dozvedel, čo Ilona spravila, aj to, že mu bola neverná. Poddaní, ktorých žena prepustila pomohli pánovi dostať sa na hrad podzemnou chodbou, kde Ilonu s milencom prekvapil a chcel ich za smilstvo potrestať. Rytier vzal nohy na plecia, sadol na koňa a dal sa na útek. Po ceste ho však zastihla búrka a zabil ho blesk.
Polotín chcel potrestať aj svoju nevernú ženu, ktorá sa dala na útek tiež. Neušla však ďaleko, pretože spadla do hradnej priekopy, kde sa utopila. Hrozné spomienky ťažili Polotína a tak sa rozhodol hrad opustiť a odísť do sveta. Dal ho zbúrať a pozemky rozdal svojím poddaným, ktorí si po oboch stranách Rohačky postavili domy a usadili sa tak v dvoch osadách.
Z východnej strany pomenovali dedinku podľa nevernej Ilony – Iľanovo, a zo západu podľa dobrosrdečného pána Polotína – Ploštín
Ako sa tam dostanete:
Vzdialenosť – 3 km od Liptovského Mikuláša.
Auto si môžete nechať na starej ceste medzi Ploštínom a Iľanovom, pri bývalom kameňolome. Ak sa vyberiete po ceste z Ploštína, je to asi 400 m od križovatky pri kultúrnom dome. Cesta hore na skalné bralo trvá približne hodinu. Fotenie a výhľady zaberú tiež nejaký čas. Cesta dolu trvá oveľa kratšie.
A máte vychádzku na jedno pekné poobede.
Ak hľadáte ubytovanie, Domček pri Medokýši v Iľanove je iba na skok od skalného brala.