Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí je nádherná secesná stavba. Priestory zdobené farebným mramorom z rôznych kútov sveta. Sú miestom posledného odpočinku Dionýza Andrássyho a jeho manželky Františky.
Kto tuší, aké tajomstvá a poklady skrýva?
Do Betliarskeho kaštieľa chodíme celkom často, niekedy sa pozrieť na novú výstavu, niekedy si pozrieme aj trasu kaštieľa, ale najčastejšie sa chodíme prejsť do parku. Vládne tam pokojná atmosféra. Park sa mení v každom ročnom období, mohutné stromy, romantické stavby.
Aj tento rok sme boli vychutnať jarnú atmosféru parku. Mali sme však šťastie. V kaštieli okrem bežných prehliadok bola aj jedna špeciálna, komentovaná.
Nebola o kaštieli, ale bola venovaná susednej pamiatke:
Mauzóleu Dionýza a Františky Andrássyových v Krásnohorskom Podhradí.
Za prísnych bezpečnostných opatrení sme mali možnosť vidieť klenoty, ktoré bežne návštevníci vidieť nemôžu.
K tomu bol poodkytý príbeh jednej lásky a tajomstvá, o ktorých vie iba málokto.
Príbehom nás previedol historik a teoretik umenia Július Bárczi, predstavil niekoľko vzácnych klenotov Mauzólea a priblížil niektoré rodinné zaujímavosti, či až záhady.
Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí dal vybudovať Gróf Dionýz Andrássy pre svoju zosnulú manželku Františku ako symbol lásky.
Ich príbeh bol na tú dobu netypický. Prvorodený grófsky syn si ako 31 ročný zobral za manželku opernú speváčku a dcéru riaditeľa viedenského konzervatória neurodzenú Františku Hablawetzovú.
Týmto porušil šľachtické a feudálne zvyklosti. Rodina nikdy neuznala Františku za člena rodu a Dionýz bol vydedený. Vzal sa šľachtického titulu a odišiel bývať do Mníchova.
Po smrti otca aj brata sa napokon stal dedičom rodového majetku. S Františkou nemali deti, a tak po celý spoločný život pomáhali cudzím deťom, sirotám, chudobným a chorým. Keďže nevlastnili žiadne panstvo, žili na tú dobu a ich postavenie dosť striedmo.
Františka zomrela v 26.10.2012 v Mníchove, kde bola dočasne pochovaná. Jej manžel dal postaviť hrobku v Krásnej Hôrke, kde jej pozostatky boli o dva roky neskôr za veľkej pozornosti médií prenesené. O 11 rokov neskôr bol do hrobky pochovaný aj Dionýz.
Na začiatku 20. storočia bolo na hrade Krásna Hôrka zriadené múzeum Františky Andrássyovej. Boli v ňom vystavené predmety, ktoré boli spojené s jej životom a ktorých sa dotýkala.
Ako zátka z vína, ktoré pili na ich svadbe, osobné predmety. Počas komunistického režimu však múzeum zrušili a mnohé predmety sa z neho nenávratne stratili. Niektoré predmety v depozitoch ostali a niektoré sú opradené aj rúškom tajomstva.
A práve tie tajomné sme si mohli v jednu aprílovú sobotu v Betliarskom kaštieli pozrieť?
Mauzóleum je nádherná secesná stavba. Vnútro je zdobené rôznymi druhmi mramoru, nádhernou mozaikou. Ak máte záľubu v citátoch, určite nejaké zaujímavé nájdete aj tu.
Ak máte cestu, zastavte sa.
Mauzóleum je pri hlavnej ceste v Krásnohorskom Podhradí.
Je otvorené denne, okrem pondelka od 10.- 18.00 hod. Posledný vstup o 17.30 hod.
Viac info na Mauzóleum a Kaštieľ Betliar.
Nad mauzóleom sa týči majestátny hrad Krásna Hôrka. Škoda, že niekoľko rokov po ničivom požiari hrad nie je stále opravený a sprístupnený. Nad hradom je jedno veľké memento, obrovský žeriav, ktorý čaká a dúfa, že sa nájde nejaký štedrý donor a práce budú dokončené a do hradu budú prúdiť davy turistov, ktorí prinášajú regiónu úžitok a drobným podnikateľom aj príjmy.
Ak navštívite tento kraj, zájdite aj do Kaštieľa v Betliari, niektorej z jaskýň v okolí,
alebo si urobte túru na niektorú z blízkych planín.